Labākie un ātrākie finansēšanas piedāvājumi uzņēmumiem

Riska kapitāla fondi

Riska kapitāla fondi ir komercsabiedrības, kas iegulda pieejamos naudas līdzekļus jaunu uzņēmumu vai projektu finansēšanai. Svarīgākais riska kapitāla fondu ieguldījuma mērķis ir jaunā uzņēmuma straujākas izaugsmes un attīstības veicināšana, kā arī peļņas gūšana. Tāpēc lielākoties par riska investīciju objektiem tiek izraudzīti uzņēmumi ar augstu straujas izaugsmes potenciālu vai projekti, kas to īstenošanas gadījumā var nest ievērojamu peļņu attiecībā uz projektā investēto kapitālu.

Bankas aizdevums salīdzinājumā ar riska kapitāla fonda ieguldījumu

Aizņemoties kredītu bankā, ir jārēķinās ar to, ka tas nav ieguldījums, bet nauda tiek aizdota uz noteiktu termiņu un nosacījumiem – gan aizdevuma summa, gan tā procenti termiņa beigās būs jāatgriež bankai. Līdz ar to uzņēmuma finanšu plūsmai ir jābūt stabilai, lai regulāri spētu veikt kredīta maksājumus. Vienlaikus, aizņemoties bankā, būs nepieciešams arī nodrošinājums – piem., nekustamā īpašuma ķīla.

Savukārt riska kapitāla fonda gadījumā nekustamā īpašuma ķīla nav nepieciešama. Fonds veicot ieguldījumu, pretī vēlas saņemt uzņēmuma daļas, kļūstot par uzņēmuma līdzīpašnieku. Būtiskākā atšķirība no nebankas aizdevuma ir tā, ka riska kapitāls nav aizdevums, kas jāatdod. Līdz ar to riska kapitāla fondi ļoti rūpīgi izvēlas uzņēmumus, kuros plāno ieguldīt naudu. Ir dažādas prasības pret to, kādam ir jābūt uzņēmuma, lai riska kapitāla fonds vispār izskatītu iespēju ieguldīt. Parasti riska kapitāla fondi fokusē uz noteiktām nozarēm, piemēram, informāciju tehnoloģiju, biozinātņu, biotehnoloģiju u.c. nozarēm. Ja Tu plāno darboties kādā no fondu atbalstītajām nozarēm – tas ir mazs solis tuvāk.

Tomēr, līdz ar riska kapitāla fonda ienākšanu biznesa projektā, ieguvums ir ne tikai finansiāls. Fonda mērķis sadarbības perioda beigās ir pārdot uzņēmumu ar ievērojami augstāku vērtību. Līdz ar to, fonds darīs visu iespējamo, lai celtu uzņēmuma vērtību – ieguldīs savu pieredzi, kontaktus (ar kuru palīdzību iegūt jaunus sadarbības partnerus un klientus), redzējumu produkta attīstībai un tml. Jo īpaši svarīgi tas ir jauniem uzņēmējiem.

Vai fonds ieguldīs manā biznesa projektā?

Pirms doties uz kādu no riska kapitāla fondiem, ir vēlams izpētīt dažādu fondu investīciju kritērijus, pēc kuriem tiek atlasīti uzņēmumi, un izvēlēties to fondu, kuru Tavs biznesa projekta piedāvājums varētu ieinteresēt. Jāņem vērā, ka fondi meklē uzņēmumus un biznesa idejas, kam ir potenciāls uz strauju izaugsmi, unikāls produkts (ar iespēju patentēt), eksportspējas potenciāls. Piemēram, jauna restorāna vai frizētavas izveide riska kapitāla fondiem nebūs pievilcīga.

Svarīgākie kritēriji lēmuma pieņemšanai

 1. Investīciju atdeve ir viens no svarīgākajiem rādītājiem – cik un kādā laika posmā var nopelnīt, veicot ieguldījumu biznesa projektā. Riska kapitāla fonds kopā ar pārējiem uzņēmuma īpašniekiem uzņemas daļu no uzņēmējdarbības riska, atbilstoši tam arī sagaida paaugstinātu atdevi no ieguldījuma – katru gadu vismaz 25-35%. Ieguldījumu periods parasti ir 3-5 gadi.
 2. Produkts/pakalpojums – kādu problēmu ar to gatavojas risināt, tā unikalitāte un spēja aizsargāt no konkurences. Ja produkts ir patentēts vai ir iespēja patentēt – tas ir liels pluss.
 3. Tirgus – kāds tas ir, cik liels, izaugsmes potenciāls,  kas ir klienti un kādi ir konkurneti. Nereti jaunie uzņēmēji saņem atteikumu no investoriem, jo nav izvērtējuši tirgu un konkurentus. Prezentējot biznesa ideju ir jāizvairās no tādām frāzēm kā “nav konkurentu” vai “nav risku”.
 4. Vadības/īpašnieku komanda – sarunu procesā fondam būs iespēja novērtēt komandas motivāciju un kompetenci darbības nozarē. Ir svarīgi būt pārliecinātiem un fonda pārstāvjos radīt pārliecību, ka komanda spēs veiksmīgi realizēt biznesa projektu un izpildīt galvenos mērķus – strauji palielināt uzņēmuma apgrozījumu, kā arī gūt maksimālu peļņu. Vienlaikus, komandai ir jābūt skaidram darbības plānam kā tiks ražots produkts vai sniegts pakalpojums un kā to virzīt tirgū. Plānam jābūt reālam.

Riska kapitāla fonda ieguldījuma process

Ņemot vērā, ka riska kapitāla fonda ieguldījumam nav ķīlas nodrošinājuma, investīciju atdeve ir tieši atkarīga no uzņēmuma veiksmīgas darbības. Tieši tāpēc, fonda pārstāvji veic rūpīgu uzņēmuma, produkta/pakalpojuma, tirgus un citu saistīto procesu analīzi pirms naudas investēšanas. Visbiežāk ieguldījuma process ilgst 4-6 mēnešus, kas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem – uzņēmuma attīstības stadijas, biznesa plāna kvalitātes un citiem faktoriem. Parasti ieguldījuma process sastāv no:

 1. Pirmā tikšanās – iepazīstināšana ar biznesa ideju/komandu.
 2. Biznesa plāna vērtēšana (vairāk par biznesa plānu »).
 3. Padziļinātā izpēte jeb “due diligence” (Kas ir Due diligence?).
 4. Ieguldījuma veida izvēle, nosacījumi – abas puses vienojas par sadarbības principiem, finansējuma saņemšanu, turpmāko fonda līdzdalību uzņēmuma darbībā, uzraudzību un citiem nosacījumiem.
 5. Darījuma noslēgšana.
 6. Sadarbības periods – parasti 4-6 gadi.
 7. Iziešana no projekta – daļu/akciju pārdošana tālākiem investoriem. Uzņēmuma līdzīpašniekiem ir iespēja izmantot daļu/akciju pirmpirkuma tiesības.

Parasti riska kapitāla fonda un uzņēmēja sadarbība ilgst no 3 līdz 5 gadiem. Šajā laikā fonds iegulda naudas līdzekļus uzņēmumā, līdzdarbojas uzņēmuma stratēģijas veidošanā un īstenošanā, sniedz atbalstu uzņēmējam, seko saimnieciskās darbības rādītājiem un dara visu iespējamo, lai palielinātu uzņēmuma vērtību un sadarbības beigās pārdotu savas daļas uzņēmumā, un gūtu iespējami lielāku peļņu.

Aktīvie riska kapitāla fondi Latvijā:

Riska kapitāla fondi, kas šobrīd aktīvus ieguldījumus neveic:

Jaunākais bloga sadaļā

Tavs bizness ir unikāls!

Tev noderēs specializēts konsultants, kurš palīdzēs atbildēt uz visiem jautājumiem un ieteiks labāko risinājumu, lai Tava uzņēmuma naudas plūsma nekad nebūtu apdraudēta.

Piesakies