Labākie un ātrākie finansēšanas piedāvājumi uzņēmumiem

Kā sagatavot finanšu prognozes kredīta pieteikumam

Papildus biznesa plānam pie uzņēmumu kredītu saņemšanas bieži tiek prasīts uzrādīt arī kompānijas naudas plūsmas jeb finanšu prognozes. Naudas plūsmas prognoze norāda kā naudas ienākumi un izdevumi veidosies uzņēmumam. Nākotnē un tipiski sastāv no detalizēta ikmēneša budžeta viena gada ietvaros, kā arī 3-5 gadu ikgada budžeta.

Tā kā naudas plūsma ir centrālā uzņēmuma finanšu artērija un norāda uz uzņēmuma spēju atmaksat kredītu un procentus. Šīs finanšu prognozes pieprasa un rūpīgi izvērtē visi potenciālie kreditētāji.  Rūpīga un piesardzīga naudas plūsmas plānošana arī palīdz uzņēmumam ne tikai saskaņot savus ienākumus ar izdevumiem, bet arī izvērtēt savas iespējas uzņemties papildus kredītsaistības.

Pie naudas plūsmas prognožu sastādīšanas svarīgi ir atcerēties, ka ne visi uzņēmuma izdevumi ir naudas plūsmas pozīcijas. Attiecīgi, lai gan pamatlīdzekļu nolietojums katru mēnesi samazina uzņēmuma peļņu, tas neprasa naudas izdevumus no kompānijas puses. Tāpat, atkarībā no līgumiem ar klientiem un piegādātājiem par apmaksas noteikumiem, naudas plūsmas kustība var būtiski atšķirties no krājumu un kreditoru iegrāmatošanas brīža.

Tipiski naudas plūsmas prognozes sastāv no 3 daļām: naudas plūsma no saimnieciskās darbības, no ieguldījumu darbības un finansējuma aktivitātēm. Naudas plūsma no saimnieciskās darbības norāda uz plānotajiem naudas ienākumiem un izdevumiem no kompānijas ikdienas darbības. Tajā skaitā identificējot plānotos nepieciešamos ieguldījumus apgrozāmos līdzekļos. Naudas plūsma no ieguldījumu darbības (CAPEX) norāda uz investīcijām, ko uzņēmums plāno veikt (piemēram, iegādājoties jaunas iekārtas) vai ienākumiem, ko gūtu, no iekārtu pārdošanas. Naudas plūsma no finansējuma aktivitātēm norāda uz plānotiem naudas ienākumiem no jaunu kredītu vai pašu kapitāla investīciju piesaistes (vai arī to atmaksas).

Protams, sastādod naudas plūsmas finanšu prognozes ir ļoti svarīgi atcerēties, ka naudas atlikums jebkura prognožu perioda beigās nedrīkst būt negatīvs. Tipiski vēlams ir norādīt uz naudas rezervi, kas būtu vienāda ar 10-20% no uzņēmuma ikmēneša apgrozījuma.

Autors: NaudaBiznesam, SIA











Jaunākais bloga sadaļā

Tavs bizness ir unikāls!

Tev noderēs specializēts konsultants, kurš palīdzēs atbildēt uz visiem jautājumiem un ieteiks labāko risinājumu, lai Tava uzņēmuma naudas plūsma nekad nebūtu apdraudēta.

Piesakies