Labākie un ātrākie finansēšanas piedāvājumi uzņēmumiem

Privātie investori

Investors ir privātpersona, kam ir finanšu resursi un interese tos investēt jaunās, perspektīvās biznesa idejās. Parasti tie ir veiksmīgi uzņēmēji, kas iekrājuši kapitālu ar mērķi tos ieguldīt uzņēmumos ar augstu izaugsmes potenciālu.  Attiecīgi investori iegulda ne tikai savus finanšu līdzekļus, bet arī pieredzi biznesā, kontaktus un sakarus. Nereti pieredze un kontakti var sniegt lielāku ieguldījumu biznesa idejas attīstībā kā tikai naudas ieguldījums.

Privātie investori jeb biznesa eņģeļi ir populārākais finanšu avots jaunajiem uzņēmējiem. Tas skaidrojams ar to, ka investori, salīdzinot ar bankām un riska kapitāla fondiem, ir gatavi uzņemties lielāku risku, ieguldot naudu jaunos projektos. Bankas un fondus savā darbībā ierobežo normas kā naudas pārvaldītājiem, turpretim privātie investori spēj būt dinamiskāki. Taču, investors nav arī labdaris, bet gan riskē ar savu personīgo naudu ar mērķi nopelnīt maksimāli lielu peļņu.

Investoru piesaiste

Privātie investori Tev neprasīs ķīlu, piemēram, nekustamā īpašuma veidā, taču līdzīgi kā riska kapitāla fondi, kļūs par vienu no uzņēmuma īpašniekiem – ar vismaz 10% daļu uzņēmumā. Parasti investori nepārņem uzņēmuma kontrolpaku, t.i. vairāk kā 49%. Taču jāņem vērā, ka investors vēlēsies iesaistīties arī uzņēmuma darbībā, t.sk. līdzdarboties stratēģisku lēmumu pieņemšanā.

Lai veiksmīgāk piesaistītu investora naudu savam biznesam, ir jāizprot investora motivācija un vērtēšanas kritēriji. Kā viena no galvenajām investora motivācijām, protams, ir maksimāla peļņas gūšana. Mazākais peļņas procents, kas varētu ieinteresēt investoru ir 20%. Pārsvarā investors vēlas sagaidīt vismaz 30-50% lielu peļņu.

 

 

Taču ne vienmēr biznesa ideja vai plānotais peļņas procents būs noteicošais tam vai investors ienāk projektā vai nē. Investoram ir svarīga arī uzņēmuma vadības/īpašnieku komanda – to pieredze, enerģiskums, kompetence. Investoram ir jānotic, ka komanda spēs īstenot biznesa ideju un veiksmīgi sastrādāties gan savā starpā, gan ar investoru. Tev kā biznesa idejas virzītājam ir jāpārliecina investors par to.

Ko izvērtē privātie investori, veicot ieguldījumu

  1. Produkts/pakalpojums – kādu problēmu ar to gatavojas risināt, tā unikalitāte un spēja aizsargāt no konkurences.
  2. Tirgus – kāds tas ir, cik liels, izaugsmes potenciāls,  kas ir klienti un kādi ir konkurneti. Nereti jaunie uzņēmēji saņem atteikumu no investora, jo nav izvērtējuši tirgu un konkurentus. Prezentējot biznesa ideju ir jāizvairās no tādām frāzēm kā “nav konkurentu” vai “nav risku”.
  3. Vadības/īpašnieku komanda –  kāda ir pieredze, motivācija un saikne ar investoru. Šis ir viens no svarīgākajiem faktoriem – investoram ir jābūt pārliecinātam par komandas kompetenci un spēju īstenot biznesa ideju.
  4. Finansu ieguldījums un atdeve – cik liela investīciju summa nepieciešama, kā to plānots izlietot, kāda peļņa sagadāma nākotnē, cik reāli ir šie skaitļi. Pirms doties uz tikšanos ar investoru ir skaidri jāapzinās, kāda naudas summa ir nepieciešama un kur to plānots izlietot. Investoriem nepatīk izšķērtība, jo tā ir viņu privātā nauda. Ieteicams izvairīties no liekiem izdevumiem savos finansu aprēķinos. Vienlaikus investors pievērsīs uzmanību tam, kāda ir finansu atdeve no dividendēm vai uzņēmuma daļu pārdošanas nākotnē. Šiem skaitļiem jābūt ticamiem. Ieteicams izvairīties no “hokeja nūjas” finanšu prognozēm.

    Finanšu prognoze

Ja neesi pārliecināts par sava biznesa plāna atbilstību – Tev ir iespēja saņemt biznesa plāna analīzi un ieteikumus no biznesa plānu vērtētājiem (turpināt »).

Parasti investors projektā ienāk uz laika posmu no 3-5 gadiem. Vidēji uz 4 gadiem. Pēc šī sadarbības perioda, kad uzņēmumam būs pieaugusi vērtība, investors būs ieinteresēts pārdot savu daļu. Nereti investors cieš arī zaudējumus – ja bizness nav bijis veiksmīgs.

Kur atrast privātos investorus?

Jaunākais bloga sadaļā

Tavs bizness ir unikāls!

Tev noderēs specializēts konsultants, kurš palīdzēs atbildēt uz visiem jautājumiem un ieteiks labāko risinājumu, lai Tava uzņēmuma naudas plūsma nekad nebūtu apdraudēta.

Piesakies